Wolne-dziennikarstwo.pl - Dlaczego nie Olimpiada?
wolne dziennikarstwo


 

Londyn gotowy, większość sportowców już też, kibice nerwowo spoglądają na swoje zegarki - lada moment rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Właśnie – Igrzyska – a duża ilość mediów chrzci tą imprezę jako „Olimpiada”, a tak naprawdę to Olimpiada się kończy, a nie zaczyna. Niestety zwyczajowo przyjęło się stosowanie tych dwóch pojęć wymiennie, a to tak samo, jakby bułkę nazywać raz chlebem, a raz bułką. Olimpiada z definicji jest czteroletnim okresem pomiędzy dwoma następującymi po sobie Igrzyskami. Możliwe, że to lenistwo ludzi z czasem doprowadziło do zrównoważenia się tych pojęć, jednak dziwi mnie to, że spora część mediów nie przywiązuje do tego wagi i szasta olimpiadami na lewo i prawo.

 Jeżeli sięgnąć do korzeni, to pierwsze starożytne Igrzyska odbywały się w Olimpii i były rodzajem imprezy sportowo-religijnej, zorganizowanej na cześć Zeusa. Prawdopodobnie pierwsze odbyły się w 776 roku p.n.e., a pierwszym znanym zwycięzcą jest Koroibos z Elidy. Starożytne Igrzyska trwały pięć dni, a podczas ich rozgrywania ogłaszane było zawieszenie broni – tzw. pokój Boży. Ostatnie starożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 393 roku n.e.

 Pomysłodawcą reaktywowania Igrzysk w nowej formie był baron Pierre de Coubertin, a pierwsze odbyły się w 1896 roku w Atenach, nawiązując niejako do greckiej tradycji Igrzysk. W tym roku najlepszych sportowców globu gościł będzie Londyn, w którym to zawody odbywały się już dwukrotnie – w 1908 i 1948 roku (te drugie zostały przeniesione z 1944 roku, kiedy to igrzyska nie odbyły się z powodu trwania II wojny światowej). Stolica Anglii powita uczestników Igrzysk uroczystym otwarciem 27 lipca, a ceremonia zamknięcia imprezy planowana jest na 12 sierpnia. Sportowcy z 205 krajów zmierzą się w 26 dyscyplinach. W porównaniu z poprzednimi Igrzyskami w Pekinie, z programu wycofano baseball i softball, dołożono natomiast trzy konkurencje w boksie kobiet i przywrócono grę mieszana w tenisie ziemnym.

 Czas więc teraz rozdwoić się lub powielić na więcej części i oglądać wszystkie transmisje na wszystkich antenach jaśnie nam panującej Telewizji Publicznej. IGRZYSKA OLIPIJSKIE LONDYN 2012 CZAS ZACZĄĆ!

 

Wyświetlenia: 1803
Proponowane artykuły