Wolne-dziennikarstwo.pl - Batman – agenda setting w praktyce
wolne dziennikarstwo


Oczywistą oczywistością jest, że media serwując nam codziennie kolejne informacje, szukają tych, które wypełnione są krwią, przemocą, seksem. Serfując po portalach internetowych, sami podświadomie chętniej rozwiniemy informację, która traktuje pijanego nastolatka gwałcącego swoją matkę, niż taką, która mówi o wysokiej frekwencji młodzieży na spotkaniu z Benedyktem XVI. Dlatego też Sosnowiec tak długo cieszył się mianem głównego tematu kolejnych dni.

Czwarta władza posługuje się tzw. agenda setting. Jest to nic innego jak hierarchizacja faktów. W czwartek, 20 lipca, wieczorne informacje telewizyjne obejrzałem w dwóch programach: Wiadomości – TVP, oraz Informacje dnia – TRWAM. Był to dzień, w którym doszło do strzelaniny w jednym z amerykańskich kin podczas premiery filmu o Batmanie. Moją uwagę przykuł sposób przedstawienia tego zdarzenia w dwóch wyżej wymienionych stacjach.

Tego dnia Wiadomości nie rozpoczęły się jak zwykle. Tradycyjne intro poprzedził krótki zwiastun, który przedstawiał zdjęcia z Denver. Informacja poszła jako pierwsza, siłą rzeczy – najważniejsza. Ten sam news w Informacjach dnia ulokowany jest na czwartej, przedostatniej pozycji. Poprzedzają ją wiadomości o zapytaniu wystosowanym przez niemiecką deputowaną do Komisji Europejskiej w sprawie wolności słowa i mediów w Polsce, dymisji Marka Sawickiego, "afery taśmowej", sprawie spółki ELEWARR, niekorzystnej Wspólnej Polityki Rolnej dla polskich rolników, kwestii firmy MALMA a prowadzonej wobec niej polityki przez bank PKO S.A.

Włączając program informacyjny w polskiej stacji telewizyjnej, nie oczekuję krwi ani sensacji. Nawet tej w amerykańskim wykonaniu. Czy naprawdę wydarzenia z Denver były aż tak bardzo dla nas ważne? Moim skromnym zdaniem – nie. Czy naprawdę Batman jest ważniejszy niż wydarzenia z naszej piaskownicy? Nawet na tyle, że przed Wiadomościami nie było mowy o pokazaniu Mostu Piastowskiego w Opolu? W kontekście 20 lipca, przychylam się do agendy setting zastosowanej przez dziennikarzy Informacji dnia.

 

Wyświetlenia: 3150
Proponowane artykuły