Wolne-dziennikarstwo.pl - Starość = radość
wolne dziennikarstwo


Zmarszczki, choroby, siwe włosy – niestety, kiedyś każdego z nas to dopadnie. Teraz myśląc „emeryt” mamy przed oczami babunię/dziadka, którzy jedynie chodzą do Kościoła i wpychają w swoich wnuczków jedzenie. Chociaż w Polsce nadal krzywo patrzymy, kiedy starsza osoba przychodzi na siłownię, czy jest ekstrawagancko ubrana, już niedługo nie będzie w tym nic dziwnego. Wystarczy spojrzeć na przebojową Daphne Selfe, Jacquie Murdock, czy Iris Apfel.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jaki/jaka będziesz, kiedy się zestarzejesz? Ja, owszem. I to niejednokrotnie. Jednak nie widzę siebie w dystyngowanych kostiumach, siedzącej w domu i piekącej ciasteczka. Patrzącej z miną seryjnego mordercy na młodych ludzi zajmujących miejsca w środkach komunikacji miejskiej. Wolę brać przykład z najstarszej modelki świata, Daphne Selfe, która ma 83 lata, a nadal nosi długie włosy i pozuje dla magazynów mody, takich jak Vogue, czy Marie Claire.

Swoją karierę jako modelka rozpoczęła w wieku 20 lat przez znajomych, którzy namówili ją do udziału w konkursie dla modelek. Jednakże niewiele się o niej słyszało, kiedy była młoda. Po kilku latach rzuciła pracę modelki, aby poświęcić się rodzinie. Wszystko nabrało tempa w 1999 roku, kiedy skontaktował się z nią jej agent, aby pojawiła się na wybiegu podczas Tygodnia Mody w Londynie. Po tym została zatrudniona przez agencję modelek - Models 1. Młodość Daphne Selfe rozpoczęła się na nowo. Obecnie za jeden dzień pracy dostaje na konto dość pokaźną sumkę, ok. 3000 złotych (a może i więcej). I jest wzorem do naśladowania dla najmłodszych rozpoczynających karierę w modelingu.

Nie pali, nie pije, nie bierze narkotyków. Woli za to jeść dużo owoców, warzyw i ryb – to jej zdaniem przepis na długowieczność. Mimo, iż jej ciało nie jest już idealne, pokryte licznymi zmarszczkami (zarzeka się, że nigdy nie przeprowadzała operacji plastycznych – co zresztą widać), nie przejmuje się tym i ma zamiar pracować dopóki dostaje zlecenia. Nadal pojawia się na wybiegach u światowych projektantów, tj. Dolce&Gabbana, czy Michiko Koshino. Po prostu uśmiecha się i korzysta z życia. 

(źródło: http://maya-persson.blogspot.com) 

Przede wszystkim nie boi się procesów starzenia. „Nigdy nie zrobiłam niczego ze swoją twarzą. Nie chodzi o to, że to trucizna. Myślę, że to strata pieniędzy. W każdym razie, nie mogę sobie na to pozwolić!” – mówi w wywiadzie dla Daily Mail. Ciekawie wypowiada się o zmarszczkach – twierdzi, że nie ma się czego wstydzić. Mówi, że zmarszczki opowiadają historię o dobrze przeżytym życiu.

Jednak to nie jedyna przebojowa staruszka. Mieć 91 lat i być trendsetterką? Niemożliwe? Wystarczy spojrzeć na Iris Apfel. Swoimi ekstrawaganckimi strojami inspiruje projektantów na całym świecie. Podczas gdy inne babunie kupują elegancką, nierzucającą się w oczy bluzkę, Iris ubiera się niczym nastolatka. A może i jeszcze odważniej. Lubi eksperymentować z modą. „Jeśli wiesz, jak coś nosić, możesz sprawić, że będzie to wyglądało wspaniale – wcale nie musi to być drogie, czy modne” – to tylko jedna z rad Iris. Wkłada duże okulary, sztuczną biżuterię i żółte rajstopy – i prezentuje się świetnie. 

Zrobiło się o niej głośno, kiedy pojawiła się na okładce listopadowego wydania magazynu Dazed&Confused. Prezentuje się dość kosmicznie w czerwono-żółtym stroju, ale tym samym pokazuje, że wiek nie ma znaczenia i nigdy nie jest za późno, żeby zaszaleć. 

(źródło: http://www.guardian.co.uk)

(źródło: http://www.dazeddigital.com/)

Na tym jednak nie koniec. Swoją kampanią zaskoczył również Lanvin. Pojawiają się w niej anonimowe osoby w różnym, także starszym wieku. Między innymi 82-letnia Jacquie Murdock, która nie mogła rozpocząć kariery wcześniej z powodu uprzedzeń rasowych. Dziś spełniła swoje marzenie i nie ma znaczenia to, że jest dziewczyną z Harlemu. Smukła i elegancka – jest czego pozazdrościć, gdyż podejrzewam, że niejedna kobieta w tym wieku chciałaby się tak prezentować.

(źródło: http://fashionista.com)

Bierzmy przykład z tych przebojowych staruszek, podchodźmy do wszystkiego z dystansem,bawmy się, nie przejmujmy się innymi. Przede wszystkim jednak, nie bójmy się starości,która jeszcze może nas pozytywnie zaskoczyć.

Wyświetlenia: 4199
Proponowane artykuły