Wolne-dziennikarstwo.pl - Komu należy się stypendium
wolne dziennikarstwo


  Od momentu ogłoszenia list poglądowych, aż do ostatnich dni dostawaliśmy informacje od rozgoryczonych studentów na temat stypendiów. Tam gdzie pojawiają się pieniądze, zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Kontrowersje są z obu stron. Do sportowców pretensje mają pozostali studenci, którzy chcieliby dostawać stypendium jedynie za średnią i jak najmniejszym kosztem angażować się w życie uczelni. Sportowcy oburzają się zarzutami, jakoby oni zgarniali większość dostępnych stypendiów, mimo że często trenują cały rok, wylewają poty na treningach, a i tak nie wiadomo czy zakwalifikują się do półfinałów, czyli do pierwszej punktowanej rangi wg kryteriów. Poszkodowani są także aktywiści, którzy zdają sobie sprawę, że za kwestie organizacyjne nikt ze stypendium rektora ich nie wynagrodzi.

Od 30 listopada studenci Uniwersytetu Opolskiego mogą rozporządzać pieniędzmi, które im przyznano w ramach wynagrodzenia za osiągnięte wyniki naukowe, sportowe czy tez artystyczne. Osoby, które chciałby głębiej zapoznać się z tematem stypendiów tutaj znajdą więcej informacji. My prześledzimy najciekawsze wątki dotyczące skarg studentów:

  

Brak punktów za kwestie organizacyjne

"Dlaczego nie są punktowane wszelkie działalności organizat. np. spotkania z profesorami, politykami itp. argument jest taki, iż osoby które org. takie wydarzna nie robią nauki. ok, ale już udział w warsztatach jest punktowany, choć osoby je organizujące także nie robią nauki.

Po drugie, dlaczego być przewodniczącym koła naukowego nie jest punktowane? zosaje sie szefem koła w momencie gdy ma się wiedze w danej dziedzinie więc jest to działalność naukowa." - Anonim (pisownia oryginalna)

 O wyjaśnienie tych zależności, poprosiliśmy Krzysztofa Cieciórę - przewodniczącego Samorządu Studenckiego UO:

 Krzysiek Ciecióra 1 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

 Jak ocenia nowe kryteria?

 Krzysiek Ciecióra 2 by Wolne-Dziennikarstwo.pl 

Warto podkreślić, że na takich kryteriach tracą zwykli studenci, ale także ci najbardziej zaangażowani, jak np. koła naukowe, organizacje, media studenckie oraz samorządowcy:


Krzysiek Ciecióra 3 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

Regulamin którego nikt nie widział

"Już pominając fakt, że stypendium miało dostać 10% osób z danego kierunku, a wielu moich znajomych nie dostało się, ponieważ nagle zrobiło się 9,5 %, bo pozostał 0,5 % zostało na rekrutację marcową i to wszystko wg NOWEGO regulaminu, którego nikt nie widział, bo nie był jeszcze nigdzie dostępny." - Anonim 2 (pisownia oryginalna)

 

Te informacje może zweryfikować każdy z Was. Wystarczy, że wejdziecie na stronę Samorządu i znajdziecie zakładkę REGULAMINY, a następnie zaznaczycie "Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów UO".

Po wejściu do pliku, okazuje się, że jest jasno w § 15 2/8:

 

(...)dla najlepszych studentów (...) kierunku prowadzonego na danym Wydziale bez podziału na lata oraz ich tryb- stanowi ustalony przez Rektora i Samorząd Studencki procent studentów (nie większy niż 9,5%), którzy osiągnęli największą liczbę punktów na danym kierunku studiów.

 

Nikt jednak nie zauważa, że regulamin został uchwalony 12 października 2012r - czyli 3 dni przed zakończeniem składania wniosków.

Czy to nie trochę tak, jak ogłaszać konkurs i 3 dni przed końcem dopiero ogłosić zasady losowania? -pyta jeden ze starających się o stypendium.

Poprosiliśmy Krzysztofa Jędrysiaka o rozwianie naszych wątpliwości.

 Krzysiek Jędrysiak 3 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

Krzysiek Jędrysiak 5 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

Dlaczego więc NOWY REGULAMIN nie był tak promowany, jak stary ?
25.09. Samorząd Studencki wrzucił na swój profil Facebookowy informację o procedurze składania wniosków z linkiem do regulaminu.

Znajdują się tam jednak informacje nieaktualnie - znaczy - aktualne w dniu wrzucenia, nieaktualne w momencie zamknięcia zgłoszeń.

 

 

Pięć dni później, 30.09. tę informację poparło Radio Sygnały, podkreślając "kryterium 10% roku".

Następna informacja pojawia się 9 października, czyli 3 dni przed zmianą.

Studencka Telewizja SETA po rozmowie m.in. z Krzysztofem Jędrysiakiem ponownie podaje informację o progu punktowym 10%.

 

Dlaczego więc ostatecznie studenci dowiedzieli się o "NOWYM" regulaminie praktycznie po fakcie? Fan page SSUO milczy w tej sprawie?

 

Krzysiek Jędrysiak 4 by Wolne-Dziennikarstwo.pl 

 

 

 

Trochę się naszukaliśmy, ale znaleźliśmy . Po wejściu na stronę uni.opole.pl, trzeba wejść w zakładkę "Uniwersytet", potem "informacje", a następnie zaleźć zakładkę "Zarządzenia Rektora".

Legenda głosi, że te informację miały dotrzeć do studenta – śmieje się jeden ze studentów. Dziwie się, że potencjalne formy przekazu takie jak Facebook.com, milczały w tej sprawie. Fan page Uniwerku to najlepszy sposób by poinformować potencjalnego wnioskodawcę, który na dodatek nie spodziewa się zmiany regulaminu - mówi drugi.

 

KOMISJA WIDMO ?

Czeski film, nikt nic nie wie - z dziekanatu wysyłają do komisji odwoławczej, która nie istnieje, z komisji do dziekanatu stamtąd do Samorządu i niejakiego Krzysztofa Jędrysiaka (członka komisji - tej nieistniejącej), który zostawia jedynie notkę "Odwoływać się można, ale to nic nie da, a inteligentni, studiujący ludzie powinni wiedzieć, że można pójść z tym do sądu". To oczywiście nie jest dosłowny cytat, ale w całości oddaje istotę sprawy.- Anonim 3 (pisownia oryginalna)

 

Mocne zarzuty w kierunku członka komisji stypendialnej. Krzysztof Jędrysiak spokojnie tłumaczy te zawiłości: (rozmowa przeprowadzona 23.11 – przed przyznaniem oficjalnych decyzji o przyznaniu stypendiów)

 

Krzysiek Jędrysiak 1 by Wolne-Dziennikarstwo.pl 

 

A co z tą notką?

 

Krzysiek Jędrysiak 2 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

 

Sportowcy dostali najwięcej!

 "Po to człowiek się uczy cały rok, stara się, żeby mieć nadzieję chociaż na minimalne stypendium. Jak się okazuje, średnia to nie wszystko, bo liczą się przede wszystkim osiągnięcia sportowe. Za koła naukowe w tym roku przyznawano zero punktów. Szkoda, że nie wszyscy mają predyspozycje do sportu...

 Nawet jedna z osób do której trafiłam między odsyłaniem z jednych drzwi do drugich, która się tym zajmuje, powiedziała jasno: "Zróbcie z tym coś, bo AZS dostał praktycznie wszystkie stypendia, często nie mając odpowiedniej średniej". - Anonim 4 (pisownia oryginalna)

 Jak na te zarzuty reaguje Wojtek Adamowicz - ówczesny przewodniczący AZS UO?

 Wojtek Adamowicz 1 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

Pojawiły się też zarzuty, że osoby, które jechały na mistrzostwa wcale nie występowały na nich, a jedynie były, a punkty do stypendium dostawały.

Wojtek Adamowicz 2 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 Czy sportowcy faktycznie mają takie szansę zgarnąć najwyższe stypendia zaledwie po jednym wyjeździe?

 

Wojtek Adamowicz 3 by Wolne-Dziennikarstwo.pl

 

 UO nie jest uczelnią sportową

"Najważniejsze, dlaczego na uczelni humanistycznej osiągnięcia sportowe są lepiej punktowane niż ośiąg. naukowe. porównaj sobie punkty za publikację nukową, a te za udział w jakiś mistrzostwach - te drugie mją więcej punktów. nie pamiętm żeby UO zmieniło nazwe na AWF Opole." - Anonim 5 (pisownia oryginalna)

 Co zatem z mitem sportowca-hegemona? Na ten zarzut analizuje inny członek komisji stypendialnej Kordian Gawlik:

 To tylko mały odsetek osób. Patrząc na to z drugiej strony, mając dobrą średnia, wyjeżdżając na konferencje, działając naukowo, poprzez realizację prac badawczych itp. można bez problemu uzyskać ilość pkt pozwalającą na uzyskanie dużej ilości pkt. Przykładowo: (S)portowiec o średniej 4.5 oraz (N)aukowiec o średniej 4.5.

1 przykład: średnia 4.5 x 15 pkt = 67.5 pkt

osiągnięcia sportowe: półfinał AMP w Judo = 50 pkt

Razem daje nam: 117.5

2 przykład: średnia = 67.5 pkt

osiągnięcia naukowe: Badanie samodzielne: Analiza jakościowa programów informacyjnych w TVP Opole = 20 pkt

Wyjazd na konferencję wraz z publikacją = 25 pkt

Razem: 117.5 pkt

 

Kontrowersje będą zawsze gdy w grę wchodzą pieniądze, a najwięcej mają do powiedzenia osoby, które poza samą średnią nie wykazują żadnej działalności - Kordian Gawlik

 

 Wszystkie te problemy sprowadzają się do jednego - do ustawy. Która blokuje wiele mądrych rozwiązań. Wrzucanie do jednego worka studentów na uczelni liczącej ok. 15 tys. studentów spowoduje to, że zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony. Dobrym sposobem byłoby rozdzielenie stypendiów na sportowe, naukowe, artystyczne oraz "społeczne" - dla organizatorów i animatorów, niestety obecna ustawa na to nie pozwala.

 Zostaje nam jedynie podsumować ten spór sentencją, która widnieje na stronie samorządu studenckiego:

 

Ignorantia iuris nocet – jedna z podstawowych zasad prawa,

wywodząca się z prawa rzymskiego:

Nieznajomość prawa szkodzi – Bądź świadomy(a)!”

Pamiętaj! Regulaminy to nie tylko Twoje obowiązki, ale również Twoje prawa!

 

Wyświetlenia: 3875
Proponowane artykuły
obrazek

Opole

Michał Kosel

19.10.2012

Bal (Bez)prawnika

Michał Kosel

Na co dzień wymowa tego słowa ma znaczenie jedynie dla osób potrzebujących logopedy lub odwyku. Na wydziale Prawa i Administracji UO ta jedna literka to znaczenie ma spore i wzbudza konkretn