Wolne-dziennikarstwo.pl - Najpierw krzyż, później godło?
wolne dziennikarstwo


Ruch Palikota przegrał kolejną batalię w arcyważnej kwestii dla Polaków – krzyża w Sejmie. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że obecność symbolu religijnego nie narusza swobody sumienia. Partia nie składa broni.

Najwyraźniej nie tylko kobieta zmienną jest. W tę dewizę wpisuje się sam Janusz Palikot, który na potrzeby dopasowania się do radykalnie antyklerykalnego elektoratu, zmienił zdanie na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To właśnie w Polsce Kościół często wałczył o wolność.  Patrząc na krzyż widzę w nim symbol narodowy, państwowy, a nie religijny. Dzisiaj te słowa Janusza Palikota są już nieakutalne. Dzisiaj ten sam człowiek czuje się źle w Sejmie z krzyżem, a po niezadowalającej decyzji Sądu, który trafnie zanegował brak tolerancji partii kipiącej światopoglądową tolerancją, zapowiada odwołanie nawet do instytucji unijnych. Dodatkowo zdradził Monice Olejnik, że być może doczekamy nocy, podczas której krzyż zostanie zdjęty. A poparcie jak śnieg na wiosnę, topnieje.

Zakładając hipotetycznie, że żyjemy już w Polsce widzianej oczyma Ruchu Palikota: w Sejmie nie ma krzyża, związki homoseksualne są legalne, a marihuanę może zakupić w pierwszym lepszym sklepie. Wydawałoby się, że Janusz Palikot wówczas mógłby spocząć na laurach, tymczasem w przestrzeni publicznej mamy do czynienia z jeszcze jednym ważnym symbolem – godłem Polski. Tej samej Monice Olejnik, tyle że w ramach innej stacji, Janusz Palikot zagwarantował proeuropejską postawę swojej partii. Jednak radykalizm tej postawy polega na chęci stworzenia jednego państwa europejskiego, zamiast głębokiego porozumienia rządowego. Konsekwencją tej koncepcji byłaby między innymi niemożność posiadania własnego prezydenta przez Rzeczpospolitą. Skoro tak, to symbole narodowe, takie jak flaga czy godło, również będą zbędne. A na nieszczęście Ruchu Palikota, i z jednym i z drugim mamy styczność na sali plenarnej. Zatem symbole te są w potencjalnym zagrożeniu, bo jak stwierdził Janusz Palikot, rozumiem że w imieniu kilku procent swoich wyborców, jesteśmy przede wszystkim Europejczykami!

Wyświetlenia: 2773
Proponowane artykuły