Wolne-dziennikarstwo.pl - [Blog] Przestańcie zachowywać się jak dzieci - Zacznijcie rozmawiać
wolne dziennikarstwo


Temat ten drążę już od zeszłorocznej debaty rektorskiej profesora Nicieji i profesor Czai, kiedy to wybierano, kto ma zostać nowym Rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Kilka tygodni po tej debacie pytałem Rektor Czai, dlaczego za jej kadencji odpuszczono z tak ważnych tematów, jak promocja uczelni oraz finansowanie poszczególnych inicjatyw studenckich. Okazało się bowiem, że problem tkwi nie w braku funduszy, a w komunikacji. Wcale nie mówimy tutaj o komunikacji z ministerstwem czy z administracją. Mówimy o tej najbardziej oczywistej – ze studentami. Kilkanaście dni temu rozmawiałem z Rektorem Nicieją, a następnie z Prorektorem Masnykiem oraz Przewodniczącym Cieciórą i mam wrażenie, że nikt niczego się od tego czasu nie nauczył!

 

>>>Czytaj również - REKTORA POZNAJE SIĘ NIE PO TYM JAK ZACZYNA, ALE JAK KOŃCZY - Problemy z promocją nie wynikały z braku środków czy zawiłej administracji - brakowało podstawowego kontaktu na linii REKTORAT - SAMORZĄD<<<

 

 

Mowa oczywiście o komunikacji Samorząd–Rektorat. Analizując ostatni rok panowania nowego Rektora, starałem się wysondować od studentów (szczególnie aktywistów), jak oceniają działania Rektora Nicieji od momentu objęcia funkcji. Wypada on, rzecz jasna, o niebo lepiej niż schodząca z urzędu profesor Czaja. Są niestety dwa główne i często powtarzające się słabe punkty.


-PROMOCJA

-FINANSOWANIE

Nowa kadra rektorska wniosła wiele „życia” do tej uczelni. Władze zaczęły liczyć się ze zdaniem studentów. Rektor i Prorektorzy zaczęli słuchać, interesować się, czasem pytać. Rozwinęło się kilka inicjatyw mających na celu rozwój środowiska akademickiego w świadomości innych. Reaktywowano Stowarzyszenie Absolwentów w celu zrzeszenie byłych studentów mogących być wizytówką uniwersytetu, powstał również Wolontariat UO, który ma za zadanie promować UO na wschodzie. Pytanie czy wyciągnięto wnioski z wcześniejszej kadencji?


>>>Czytaj również - NIC O NAS, BEZ NAS! Rektor Nicieja rozpoczyna swoją kadencję - co planuje zrealizować i co jest dla niego najważniejsze <<<

 

Gdyby przesłuchać osobno poszczególne wywiady, które przeprowadzałem, można by odnieść wrażenie, że coś niedobrego dzieje się na tej uczelni. Słuchając ich razem, mam wrażenie, że mowa o dwóch różnych uczelniach. Wygląda na to, że nikt nie wyciągnął cennej lekcji z końcówki kadencji rektor Czai. Tu już nie chodzi o to, że się nie słuchacie nawzajem – Wy w ogóle nie rozmawiacie!

 
Rektor Nicieja: „Za to odpowiada Prorektor Masnyk (…); jeśli nie mam sygnału, to uważam, że jest to realizowane”

Z góry pragnę przeprosić za nadmiar emocji w moim wywodzie, ale czy, do cholery, nie potraficie odłożyć na bok konwenansów, ozłacanych klamek, ukłonów i, siadając na kolegium rektorskim, powiedzieć wprost – Panie Rektorze, to nie działa! Panie Rektorze, obiecał Pan! Czy dotrzyma Pan słowa?Od października Przewodniczący Samorządu jest traktowany na równych prawach podczas kolegium rektorskiego. Dlaczego, gdy coś się dzieje, nie reagujecie. Prosto, po ludzku. Czekacie na lepsze dni? One nie nadejdą – sytuacja się tylko pogorszy. Z moich obserwacji wynika, że studenci kontaktowali się w wielu sprawach z Prorektorem Masnykiem, wiele z tych spraw (mimo, że powinny) nie dotarły do Rektora Nicieji. Innego zdania jest Prorektor Masnyk, który o żadnych większych sygnałach nic nie wie. Morał z tego prosty - ze skomplikowanymi sprawami walcie prosto do „najwyższego”. Rektor zapowiedział: „Te drzwi dla studentów są zawsze otwarte (…), dostęp do mojej komórki może mieć każdy, nie zamykam się na to”. Z całym szacunkiem, ale kierowanie uniwersytetem, w którym studiuje kilkanaście tysięcy studentów, nie jest proste. Bawienie się w „ciuciubabkę” nie pomoże.

 

>>>Czytaj również - CO MOŻNA OBIECAĆ? Gdzie pozostałe 50 tysięcy dla samorządu? Czy problemy z brakiem środków wynikają z ograniczonego budżetu czy z braku komunikacji?<<<


Jak myślicie, z czego wynika rozbieżność wersji Samorządu i Rektoratu, które dotyczą konsultacji oraz promocji? Podobnie jest z finansowaniem SSUO - Prorektor zapowiedział, że nie wiedział o tej sprawie. Przewodniczący Samorządu balansował jak po linie, próbując uniknąć odpowiedzi na pytanie w tej kwestii. Może warto w końcu przestać się cackać i zacząć kierować tą uczelnią „po męsku”, zdecydowanie i konkretnie? To lepsze niż miesiącami borykać się z problemem, który można rozwiązać piętnastominutową rozmową.

 

Prorektor Masnyk: "Nikt do mnie nie przychodził i nikt nie mógł mówić, że było coś obiecane, bo ja nikomu niczego nie obiecałem (...), jak samorząd chciał zorganizować obóz organizacyjny w Głuchołazach, to im sfinansowałem to."

 

Jeśli sami nie macie konkretnego pomysłu, zróbcie to, o co prosiłem już w podsumowaniu Rektor Czai – PYTAJCIE! Dlaczego żadna ze stron (szczególnie ta studencka) nie zorganizuje otwartej debaty na temat sposobów na skuteczną promocję? Kto będzie lepiej wiedział o skutecznym dotarciu do licealistów niż Ci, którzy niedawno sami się rekrutowali i wiedzą, co było skuteczne. Zaprosić można kadrę promocyjną, rektorską, samorządową oraz studentów, którzy często już na studiach pracują w profesjonalnych działach reklamy i PR. Wiedzą, jak się to teraz robi.

 

>>>Czytaj również - NICIEJA: Dzień prawdy będzie 1 października Czy promocja UO wystarczy? Nowy Rektor jest zadowolony z tegorocznej promocji - samorząd ocenia ją na "nieistniejącą" - dlaczego ich wersje są tak różne?<<<Tutaj już nie chodzi o nas – tylko o tych studentów, których wszyscy reprezentujemy. My jako jedno z mediów, Wy jako bezpośrednia instytucja, która jest ich głosem, Oni jako kierownictwo.


Wybaczcie tak emocjonalne podejście, ale wkurza mnie, że po zeszłorocznej kadencji nikt nie wyciągnął żadnych cennych lekcji. Podobno mieliśmy uczyć się na błędach, analizować i wyciągać wnioski. Aspirujemy do miana „przyszłości tego kraju”, do miana ludzi „wykształconych”. Nie zachowujmy się więc jak dzieci – szczególnie wtedy, gdy zasiadamy na najwyższych szczeblach władzy.
Więcej opinii w temacie Uniwersytetu Opolskiego znajdziesz na profilu Twitterowym autora:

Wyświetlenia: 3353
Proponowane artykuły