Wolne-dziennikarstwo.pl - Gry dostępne dla osób niewidomych
wolne dziennikarstwo


Temat gier dla osób niewidomych chciałabym rozpocząć opisem audiogry, a właściwie interaktywnego audiobooka, w który miałam okazję pograć. Jest to audiobook pt. "1812: Serce Zimy". Fabuła gry jest dość ciekawa i wciągająca.

Tak streszczają ją jej twórcy: Jest rok 1812. Wojska Napoleona ruszają na dumną Rosję. Gdy odwieczna równowaga między ciepłem życia i śmiertelnym chłodem zostaje zachwiana, nic nie jest już takie, jak przedtem. Upiory przeszłości snują się we mgle w mrocznych rosyjskich lasach, a ci, co polegli, nie chcą pozostać do końca martwi... Akcja rozgrywa się w czasie inwazji wojsk Napoleona na Rosję. Gracz wciela się w Korwina Giedyminowicza, młodego litewskiego oficera, któremu żądna władzy Pani Zimy uprowadziła siostrę. Aby ją ocalić, Korwin wyrusza wraz z armią Napoleona w głąb nieznanego, niebezpiecznego kraju. Stawia czoła siłom mroźnej śmierci i odkrywa w sobie dziedzictwo lykantropii.

Historia ma wiele wątków. Po wcieleniu się w główną postać gry śmiało mogę stwierdzić, że jest to ciekawa sprawa. Dzięki takiemu interaktywnemu audiobookowi można poczuć, że samemu pisze się książkę czy tworzy film - bardzo ciekawe doznanie. Tak od strony technicznej to taka gra wygląda tak, iż jest czytana opowieść i w pewnym jej momencie musimy zadecydować, co ma być dalej. Następnie wybieramy jedną z dostępnych opcji, np: "... i ktoś zapukał do drzwi..." i teraz mamy dostępne opcje: "otwórz / zapytaj, kto to / nie otwieraj". W zależności od tego, co wybierzemy, to książka idzie dalej - rozwija się w wybranym kierunku; los bohaterów jest w naszych rękach.

W grze posługujemy się strzałkami i przyciskiem Enter. Ogólnie rzecz biorąc, ten audiobook jest zrobiony bardzo dobrze - efekty dźwiękowe są odpowiednio zgrane z głośnością; lektor czyta, a w tle lecą odgłosy lub muzyka, która wprowadza nas w nastrój całej opowieści. Swojego głosu do stworzenia gry użyczyły takie osoby jak: Jacek Rozenek, Piotr Fronczewski, Jakub Szydłowski, Krzysztof Banaszyk i wielu innych wspaniałych ludzi. Serce Zimy jest pierwszym tego rodzaju interaktywnym audiobookiem, który wyszedł dobrze i może będzie początkiem jakiejś rewolucji w grach. Być może będzie też coraz wiecej gier dostępnych dla osób niewidomych. Jak na razie dostępna jest ona tylko na komputer, ale może kiedyś powstanie coś na PlayStation czy X-boxa i będzie możliwość zagrania za pomocą pada...No, byłoby miło. Ale na dzień dzisiejszy trzeba się cieszyć tym, co jest. 

W następnym tekście opiszę kolejną grę. Tylko najpierw muszę ją przetestować:)

Do zobaczenia!

Wyświetlenia: 1474
Proponowane artykuły