Wolne-dziennikarstwo.pl - [SPRAWDŹ] ''Ze względu na dużą frywolność (...) część sportową zmieniliśmy znacznie, a część artystyczną BARDZO znacznie'' - Nowe kryteria otrzymywania stypendiów.
wolne dziennikarstwo

Rywalizacja o stypendium Rektora często spotykała się z dużymi kontrowersjami na UO. Studenci, którzy minęli się z zakwalifikowaniem, oskarżali zakwalifikowanych o nieuczciwe nadużywanie kryteriów. Aktywiści, których działalność nie zalicza się pod żadne ze stypendiów, mieli za złe sportowcom; sportowcy tłumaczyli się ilością pracy, jaką trzeba włożyć w każdy wyjazd; a naukowcy skarżyli się, że ich praca (równie czasochłonna) jest liczona tylko w małym procencie lub wcale.


Od października tego roku Samorząd Studencki wprowadza zmiany w kryteriach stypendialnych. Jak sami podkreślają, nowe kryteria budowane były w oparciu o sugestie komisji stypendialnych oraz studentów, którzy byli zainteresowani danymi zapisami. Wszystko w celu wykluczenia nadużyć i frywolnej interpretacji zapisów.
  


źródło: facebook.com

Krzysztof Ciecióra, przewodniczący SSUO:
W zasadzie najmniej zmian wprowadzaliśmy w części naukowej, część sportowa jest zmieniona w sposób znaczny, a część artystyczna w sposób bardzo znaczny (...). Zmieniliśmy radykalnie część artystyczną, a to ze względu na bardzo dużą i frywolną wręcz nadinterpretację tych punktów"
 

Posłuchaj, co jeszcze się zmienia i dlaczego:

 Wg opisu, zmiany są jedynie kosmetyczne, lecz w praktyce wykluczają wiele luk prawnych, z których korzystali studenci, którym mimo absurdalnego uzasadnienia komisje musiały przyznawać punkty. Studenci próbowali uzyskiwć stypendium artystycznie m.in. za wystąpienie w "Trudnych Sprawach".


Krótki opis zmian:

 - Kryteria naukowe - bilans punktowy oraz rozszerzenie progów za średnią ocen + kosmetyka związana z opisem i uszczegółowieniem kryteriów.

 

- Kryteria artystyczne - doprecyzowanie zagadnień związanych z działalnością artystyczną w celu ujednolicenia i przejrzystości. Zmiany wprowadzone zostały po konsultacjach i prośbach komisji stypendialnych.

 

- Kryteria sportowe - wprowadzenie dyscyplin z systemem pośrednim i bezpośrednim, balans punktów. Wprowadzone na wniosek Zarządu KU AZS UO.


źródło: Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego>>>Pełny opis nowych KRYTERIÓW wraz z opracowaniem zmian tutaj<<<
Opracował KORDIAN GAWLIKJak ocenia te zmiany jeden z członków zeszłorocznej komisji stypendialnej:


źródło: facebook.com


KORDIAN GAWLIK przewodniczący Rady Studenckiej Wydziału Historyczno-Pedagogicznego, Członek Komisji Stypendialnej.
Ciężko jednoznacznie ocenić plusy i minusy systemu stypendialnego. Dla jednych plusem będzie dane kryterium, dla innych będzie ono minusem. Patrząc całościowo na sprawę, za pozytywne możemy uznać dostosowanie do oczekiwań samych studentów. Dzięki rozszerzeniu punktacji za dodatkową działalność naukową studenci mogą wpisywać np. udział w sympozjach naukowych, prowadzenie warsztatów związanych z daną dziedziną nauki, prowadzenie badań i symulacji itp. Powiem tak: nie ma rewolucji, są tylko zmiany kosmetyczne, dotyczące punktacji. Na pewno nie będzie już sytuacji, że sportowcy zgarniają pierwsze miejsca tylko i wyłącznie za AMP. Punkty zostały tak wyważone, że to głównie osiągnięcia naukowe będą miały znaczenie. Minusem na pewno będzie, jak co roku, biurokracja i żmudne zbieranie zaświadczeń oraz zarwane przez Komisję Stypendialną noce. Na pewno w tym roku prace przebiegną szybciej i sprawniej, bo mamy już pewne doświadczenia. Chodzi tutaj zarówno o stypendystów, jak i o pracowników dziekanatów.
 


 

Samorząd Studencki podkreśla intensywną współpracę z AZS UO podczas zmian w kryteriach sportowych. To na ich sugestiach wzorowano się, udoskonalając zapisy:


źródło: facebook.com


Ewelina Wróbel, Prezes AZS UO
Kryteria sportowe były tworzone w oparciu o doświadczenia z lat ubiegłych. Komisja tworząca kryteria stypendialne wysłuchała i w pełni zastosowała wszystkie uwagi kierowane przez Prezesa KU AZS UO, Ewelinę Wróbel. Po dyskusjach z lat ubiegłych kryteria odnoszące się do sportu należało zmienić na wszystkich płaszczyznach. Tak sporządzone kryteria są sprawiedliwe i pozwolą wynagrodzić w pełni zasłużonych sportowców, nie pozwalając czerpać korzyści studentom, którzy pragną jedynie zdobyć finanse w oparciu o jeden wyjazd na zawody. 

Udoskonalone kryteria mają wykluczyć ewentualną nadinterpretację luźnych zapisów dotyczących otrzymania stypendium rektora. Pomysłowość studentów nie zna granic, mimo to twórcy nowych kryteriów zapewniają, że będą monitorowali przebieg składania wniosków i na bieżąco wykluczali wszelkie nieprawidłowości.Więcej opinii w temacie Uniwersytetu Opolskiego znajdziesz na profilu Twitterowym autora:


Wyświetlenia: 5761
Proponowane artykuły