Wolne-dziennikarstwo.pl - [Kampus UO] Ciecióra: Dzisiaj siłownia, a w niedalekiej przyszłości ściana wspinaczkowa
wolne dziennikarstwo


 

 

Od kilku dni studenci UO mogą na terenie kampusu cieszyć się nowymi przyrządami do ćwiczeń. O pomysł, jego realizację, a także o projektach przyszłego zagospodarowania terenu kampusu zapytaliśmy Przewodniczącego Samorządu Studenckiego – Krzysztofa Cieciórę.

 

Tomasz Bojnicki: Skąd pomysł na siłownię na terenie kampusu UO?

Krzysztof Ciecióra: Temat siłowni jest pierwszym elementem szerszego planu dotyczącego zagospodarowania przestrzeni kampusu w sposób użytkowy. Siłownia stojąca pomiędzy Civitasem a „Spójnikiem” jest ogólnodostępna i bezpłatna.  Był to pomysł, który chodził nam po głowach już od dłuższego czasu. W zeszłym roku akademickim udało się doprowadzić do jego realizacji przy pełnym poparciu władz. Pomysł był prosty - chcemy mieć podobną siłownię jaka jest nad Odrą, a która cieszy się ogromną popularnością. Wielu studentów korzysta z tamtejszych urządzeń, a teraz będą mogli korzystać z naszej siłowni na kampusie UO.

TB: Ostatnio powstał również skwer z ławkami przy boisku „Orlik”.

KC: Innym przejawem zagospodarowania przestrzeni w sposobu użytkowy dla studentów jest stworzenie skweru, który powstał od strony „Mrowiska”. Jest to świetny pomysł, bo już widać, że wielu studentów korzysta z tych ławek, które tam są. Docelowo miało być to miejsce, gdzie można spokojnie i bezproblemowo rozpalić grilla i z którego będzie można wsypywać żar do specjalnych pojemników. Jest to też miejsce, gdzie można spokojnie w nocy spędzić czas. A jak wiadomo to wyjątkowe miejsce na „mapie kulturalnej” studentów (śmiech). Chcemy iść teraz za ciosem i podobny skwer ma powstać z drugiej strony Orlika od strony ul. Czaplaka.

 

TB: Na jakich zasadach zostały one sfinansowane?

KC: Całościowo projekt został sfinansowany (siłownie i skwer) z funduszu pomocy materialnej, który jest w gestii wicekanclerza, kierownika miasteczka akademickiego Zbigniewa Budziszewskiego oraz jest współzarządzany przez Samorząd Studencki UO.

TB: Powstał specjalny skwer z ławkami, teraz mamy przyrządy do ćwiczeń. Jak wspominałeś, to tylko część jakiegoś większego projektu zagospodarowania kampusu.

KC: Mamy plan stworzenia ścianki wspinaczkowej przy Niechcicu. Koncepcyjnie jest to bardziej skomplikowane, jednak mamy nadzieję, że po jakimś czasie zostanie to wprowadzone. Koszty tego nie są aż tak duże, a atrakcyjność jest bardzo wysoka. Dodatkowo dowartościowałoby to ten akademik, w którym jest już obserwatorium astronomiczne.

TB: Czy macie bardziej dalekowzroczne plany jego zagospodarowania?

KC: Powstaje parking przy DS „Kmicic” od strony ul. Katowickiej idąc w kierunku szpitala. Obecnie jest tam duży, nieużywany teren zielony, gdzie zyskamy około 50-60 miejsc. Naszym pomysłem jest aby parking znajdujący się przy budynku przy ul. Oleskiej 48 przenieść koło Kmicica i ten asfalt, który tam jest, całkowicie usunąć i zagospodarować  tam teren zielony. Mamy nadzieję, że władze również przychylą się do tego. Zresztą, nie będą mieli w pewnym sensie wyjścia, ponieważ rektor Słodczyk ogłosił już konkurs na projekt zagospodarowanie przestrzeni kampusu. Wygrały 4 projekty i w każdym z tych projektów ten pomysł został zaprezentowany.

TB: Dzięki za rozmowę.

KC: Dziękuje.


Wyświetlenia: 2673
Proponowane artykuły