Wolne-dziennikarstwo.pl - Zwała polskiego czytelnictwa
wolne dziennikarstwo


Czytelnictwo w Polsce spada w zastraszającym tempie, w roku 2012 jedynie 11% osób zadeklarowało przeczytanie co najmniej siedmiu książek w ciągu roku, w okresie 1994-2004 wskaźnik ten wynosił 22-24%. Podczas ostatniej dekady liczba osób regularnie sięgających po literaturę zmniejszyła się o połowę. "Żyjemy dłużej/ ale mniej dokładnie/ i krótszymi zdaniami." pisała, cztery lata temu śp. Wisława Szymborska. W obliczu danych z raportu Biblioteki Narodowej i TNS Polska wiersz noblistki  wydaje się być jeszcze bardziej aktualny.

Tylko 39% Polaków zadeklarowało jakikolwiek kontakt z książką w ciągu roku, natomiast 61% społeczeństwa nie doświadczyło żadnego zetknięcia z literaturą. Z przeprowadzonych badań wynika również, że w ciągu zeszłego roku 42% Polaków nie przeczytało tekstu o objętości większej niż trzy strony wydruku, trzech ekranów komputera bądź dłuższego artykułu w gazecie.

Źródło: wikimedia commons

Z takimi wynikami możemy jedynie pomarzyć o stworzeniu nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego i gospodarce opartej na wiedzy. Bez istotnych reform i zmian w systemie edukacji cudów nie dokonałby zapewne sam Napoleon Bonaparte, zasiadający na czele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Lubimy snuć wizję o nowoczesności i modernizacji, ale brakuje nam elementarnych warunków. 34% Polaków z wykształceniem wyższym nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki, a zaledwie 8% z nich sięgnęło po literaturę z powodów zawodowych. Coraz większa liczba absolwentów wyższych uczelni jedynie maskuje nasz wtórny analfabetyzm.

Jedyną pozytywną tendencją dotyczącą rodzimego czytelnictwa jest liczba czytelników wśród osób młodych. Paradoksalnie, młodzież sięga po literaturę o wiele częściej niż ludzie sędziwego wieku. Z  raportu Biblioteki Narodowej wynika, że książki czyta 62% nastolatków i zaledwie 32% osób starszych.

"Obeznani w przestrzeniach/ od ziemi do gwiazd, /gubimy się w przestrzeni/ od ziemi do głowy." - tak tłumaczyła swoją poezją Szymborska. Jeżeli obecne trendy w czytelnictwie się utrzymają, to niedługo zapomnimy o mądrości poezji. Będziemy wyłącznie, "komciać na fejsie", "chodzić na melo" czy "robić pato", a to nieuchronnie doprowadzi nas do "zwały", "lipy" i "obciachu".

Wyświetlenia: 3042
Proponowane artykuły
obrazek

Amadou Guindo

8.8.2013

Rap to nie tylko rozrywka!

Amadou Guindo

W mediach i świadomości społecznej panuje opinia, że rap to muzyka służąca wyłącznie do rozrywki. Mam wrażenie, że w rozmowach o tym gatunku często umyka nam jego edukacyjny aspekt. Czytaj