18.10 podczas Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się w Lublinie prezes AZS UO, Ewelina Wróbel została uhonorowana stypendium im. E Pietrasika „za szczególny wkład w działanie na rzecz promowania i rozwój sportu”. O szczegółach gali oraz przyszłych planach działania i rozwoju rozmawialiśmy z samą nagrodzoną.
Tomasz Bojnicki: Zaskoczona?
Ewelina Wróbel: Przede wszystkim było to zaskakujące wyróżnienie. Nie jechałam tam z nastawieniem, że coś otrzymam. Nominacje składa zawsze osoba trzecia , a moim wnioskodawcą był Tomek Wróbel (prezes AZS PO - przyp. red.) i jestem mu dozgonnie wdzięczna za to, że mogłam to przeżyć. W momencie wyczytania mojego nazwiska myślę, że moja mina mówiła sama za siebie. Nie widziałam, że ten wniosek został złożony. W przeciwieństwie do niektórych osób, które zdawały sobie sprawę czego się mogą spodziewać.
TB: W takim razie, w jakim charakterze tam pojechałaś?
EW: Pojechałam na galę, aby podsumować ubiegły rok akademicki. Wręczone zostały nagrody za klasyfikacje medalowe oraz generalne. Byłam tam zwykłym studentem, prezesem AZS , który reprezentował UO. Siedziałam w ostatnim rzędzie, kiedy zaczęli wyczytywać osoby nagrodzone stypendium im. Pietrasika. W pewnym momencie z głośników padło moje nazwisko. Szok, ale przede wszystkim bardzo miłe zaskoczenie.
TB: Otrzymałaś stypendium im. Pietrasika „za szczególny wkład w działania na rzecz promowania i rozwój sportu.”
EW: Tak, jest to stypendium przyznawane studentom-działaczom, którzy promują rozwój sportu i propagują Akademicki Związek Sportowy. Jest to pierwsza nagroda w historii dla osoby związanej z UO. Poza mną to stypendium zdobyło jeszcze cztery osoby z całej Polski. Ilość narodzonych jest zależna od zasobów finansowych fundacji oraz samych osób, które znacząco przyczyniły się do rozwoju i promocji sportu.
TB: Byłaś jedyną osobą z Opola nagrodzoną na tej gali?
EW: Opole dostało w tym roku kilka nagród. Tomek Wróbel został „Weryfikatorem roku”. Weryfikator to w dużym skrócie osoba, która sprawdza dokumenty osobom, które biorą udział w Akademickich Mistrzostwach. W tym roku brał on udział w siedemnastu Akademickich Mistrzostwach Polski. W typie PWSZ - po raz kolejny drugie miejsce zajęła PWSZ Nysa. Nagrodzony został również judoka Tomasz Szczepaniak za osiągnięcia sportowe.
TB: Jakie korzyści, poza finansowymi, wynikają z przyznania tego stypendium?
EW: Stypendium to jednorazowa kwota w wysokości 3000 zł, a także możliwość wyjazdu na Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy albo Uniwersjadę. Chociaż jeszcze nie zdecydowałem się na którą imprezę się wybiorę.
TB: Jakie działania podjęliście do tej pory i jakie są wasze zamiary odnośnie przyszłego roku kalendarzowego?
Organizowaliśmy Dzień Sportu, Wyścig Smoczych Łodzi, Basket Ligę, Champions League UO, Rajd Rowerowy oraz pomniejsze wydarzenia, które chcemy kontynuować w tym roku. Mam tu na myśli, m.in. Opolską SuperLigę Akademicką w badmintona i szachy. Nowym wydarzeniem będzie doba sportu (projekt, który ma polegać na rozgrywaniu różnych zawodów ciągle przez 24 godziny) organizowana przez AZS PO , w którym będziemy brać czynny udział w pomocy przy organizacji. Największym zaś wydarzeniem sportowym na Uniwersytecie Opolskim będzie półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie. Będą to pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski na naszej uczelni.
TB: Dziękuję za rozmowę i życzymy dalszego zapału do pracy oraz niemniejszych sukcesów.
EW: Dziękuję.