Wolne-dziennikarstwo.pl - [KMICIC] Malina: Nie spodziewałyśmy się, że ludzie mają takie problemy odnośnie akademika [Rozmowa]
wolne dziennikarstwo
Justyna Malina - przewodnicząca Rady Mieszkańców DS. Kmicic


 

Michał Kosel: Jakbyś miała określić cel, jaki przyjęłaś sobie działając, jako przewodnicząca Rady Mieszkańców "Kmicica", co by to było?

Justyna Malina: Moim celem jest wprowadzenie działań, które poprawią komunikację i pomogą w integracji naszych mieszkańców oraz co również ważne – mam nadzieję – zapiszą się w pamięci przyszłych kandydatów do Rady Mieszkańców i będą przez nich wykorzystywane/polepszane.

 

MK: Jak oceniasz podejście mieszkańców do wszelkich akcji mających na celu ich integrację i aktywizację do działania na rzecz środowiska akademickiego?

JM: W zeszłym roku, co niestety mogę śmiało stwierdzić, brać studencka niechętnie brała udział w akcjach, które miały na celu zintegrowanie naszego środowiska. Jakie były tego powody? Zbędny wysiłek – „przecież nie muszę”, brak „dobrych?” nagród, brak czasu, brzydka pogoda, działający Internet?!  Może zupełnie coś innego. Natomiast  w tym roku chcemy to zmienić (nie odcinając Internetu)!!!

 

MK: A jak ma się sytuacja po publikacjach na temat ostatnich problemów mieszkaniowych i komunikacyjnych w Kmicicu? Coś w świadomości ruszyło? Czy w ogóle nie było to wg Ciebie potrzebne?

JM: Powiem tak – szczególnych zmian nie widzę, a czy było potrzebne – szczerze? Myślę, że tak, na pewno dla nas jako RM. Po pierwsze, nie spodziewałyśmy się, że ludzie mają takie problemy odnośnie akademika i kwestii codziennych, które większość z nas może uznać za błahe. Dla nich to jednak były bardzo istotne rzeczy, z którymi nie potrafili sobie poradzić. Przez tą sytuację zmieniłyśmy swoje podejście do kwestii spotkań. Miało być jedno, wspólne spotkanie w holu akademika. Po Waszej interwencji postanowiłyśmy wybrać się na każde piętro i działać bezpośrednio. Cieszymy się, bo przyszli nie tylko z problemami, ale również z czystej ciekawości.  Po spotkaniach mamy więcej lajków na profilu na FB,  a i pierwszaki zaczęły się nami interesować. Dwie osoby z nich chciały nawet do nas dołączyć i wspierać nasze działania.

 

MK: Nad czym obecnie pracujecie?

JM: Naszą tegoroczną działalność rozpoczęłyśmy akcją wielkiego oszczędzania energii oraz „ekologicznego” oszczędzania naszych wind – rezultaty już widać – długo na windę nie trzeba czekać. Jesteśmy także po pierwszych spotkaniach z mieszkańcami, które odbyły się na każdym  piętrze D.S. Kmicic osobno. W trakcie dowiedziałyśmy się o problemach, o których wcześniej nikt nam nie mówił. Wstępnie chcemy wprowadzić tradycje comiesięcznych spotkań z mieszkańcami.

Aktualnie wystosowaliśmy również pismo do Kanclerza w sprawie braków luster/ zawieszek/zepsutych kuchenek/zasłon itp. i jeszcze paru innych rzeczy. Zasłony nowe już wiszą. Sprawa z pralkami jest załatwiona. Organizowaliśmy Andrzejki dla mieszkańców, były wróżby i zabawy integracyjne. To też udało się tylko dlatego, że na spotkaniach ludzie wyrazili chęć na tego typu imprezy.

Wieczór Wróżb Andrzejkowych - Kmicic 2013

Dzisiaj ruszamy z akcją "Kim jest  Święty Mikołaj?". Akcja, w której każdy będzie mógł zagłosować na specjalnie stworzonym kuponie na Akademickiego Mikołaja – czyli na osobę zamieszkująca w D.S. Kmicic, która zawsze służy innym szeroko rozumianą pomocą. Idea jest taka, że odwrotnie niż mówi tradycja Mikołaj nie daje prezentów – tylko my damy mu prezent! Także osoba, która uzyska najwięcej głosów dostanie od nas prezent. Działanie nieco inne, nie wymagające poświęcenia czasu dla osoby głosującej, ale najważniejsze, mamy nadzieję, że będzie integrujące.

Oprócz tego przygotowujemy razem z innymi Radami Akademickie Disco Mikołajki i tradycyjnie już Bitwę Akademików nie tylko dla mieszkańców akademików, ale również dla studentów mieszkających poza naszym miasteczkiem.


Wieczór Wróżb Andrzejkowych - Kmicic 2013Więcej opinii w temacie Uniwersytetu Opolskiego znajdziesz na profilu Twitterowym autora:


Wyświetlenia: 2264
Proponowane artykuły