Wolne-dziennikarstwo.pl - [Studenci Oceniali Dziekanaty] Ciecóra: 'Głównie pretensje wiążą się z godzinami otwarcia placówek (...) nie jest to działka merytoryczna, a organizacyjna'
wolne dziennikarstwo
Krzysztof Ciecióra - Przewodniczący Samorządu Studenckiego UO


Michał Kosel: Przeprowadzaliście niedawno ankiety na temat jakości pracy poszczególnych dziekanatów. Jak wyglądają jej wyniki?

Krzysztof Ciecióra: Tak, muszę przyznać, ze wyniki mnie zaskoczyły, ponieważ dziekanaty na UO zostały ocenione całkiem dobrze, szczególnie porównując to do wyników podobnych ankiet w samorządach na innych uczelniach. Z resztą, bazowaliśmy w pewnym sensie na ich doświadczeniach. Większa część naszych wydziałów to kameralne jednostki, które nie mają dziekanatów mocno obciążonych pracą, dzięki temu każdy student może indywidualnie podchodzić i załatwiać ważne sprawy. Takie wydziały jak Chemia, Fizyka czy Teologia są dobrze oceniane, szczególnie, jeśli chodzi o komunikację administracji ze studentami.

MK: Który z dziekanatów wypadł najlepiej?

KC: Nie chciałbym tutaj wartościować, aczkolwiek zaskoczył mnie bardzo dobry wynik dziekanatu Wydziału Prawa i Administracji, ponieważ jest to duży wydział, jest tam bardzo dużo studentów, którzy też nie są w ciemię bici – w końcu to przyszli prawnicy. Mimo tej masy osób i spraw dziekanat wypadł bardzo dobrze

MK: A najsłabiej?

KC: Najsłabiej? Nie ma chyba. Musimy przyznać, że trochę gorzej wypadł Wydział Historyczno-Pedagogiczny. Musimy jednak pamiętać, że H-P ma kilka dziekanatów, więc pracuje tam dużo więcej pracowników, dużo więcej studentów pod to podpada. Aczkolwiek nie wypadło to tak źle, jak czasem studenci narzekają. Oczywiście nie wszystko jest idealnie, czasem zdarzają się sytuacje, mało komfortowe i konfliktowe, ale nie przysłaniają one dobrego obrazu pracy dziekanatu.


>>>Czytaj również: [KRÓTKO] Wizyta w DZIEKANACIE - Horror czy Mit? Jak wygląda to w rzeczywistości?<<<MK: Co dalej z tymi badaniami? Planujecie upublicznić wyniki? Będą wyciągane wnioski, konsekwencje?

KC: Myślę, że na pewno powtórzymy to badanie, to było nasze pierwsze podejście i było rozłożone troszeczkę w czasie, ale na pewno zrobimy to jeszcze raz i to najlepiej w okresie posesyjnym. Wtedy też wyciągniemy dalej idące wnioski

MK: To okres, w którym student ma najintensywniejszy kontakt z administracją dziekanatów...

KC: ..tak, dokładnie, z tego względu chcemy właśnie tak to rozwiązać.

MK: Czy zobaczymy publicznie te wyniki? Będzie jakiś ogólny raport lub wgląd do danych?

KC: Nie planujemy upubliczniać jakiś szczegółowych danych, ale na pewno ogólny raport opublikujemy. To nie jest żadna tajemnica. Udostępniliśmy już te wyniki władzom rektorskim, które się z nimi zapoznały. Będzie to wykorzystane w szkoleniu dla pracowników dziekanatu.

MK: Mówiłeś, że ogólnie wynik jest zadowalający, z czym zatem wiązały się te nieliczne, jak mówisz pretensje?

KC: Głównie pretensje wiążą się z godzinami otwarcia placówek, więc nie jest to działka stricte merytoryczna, a organizacyjna.

MK: Poza badaniami dziekanatów w tej ankiecie znajdowało się coś jeszcze, prawda?

KC: Tak, to była ankieta, która dotyczyła kilku aspektów. Były to m.in. jakość kształcenia, system stypendialny, dziekanaty i samorząd studencki – było ogółem pięć segmentów związanych z życiem akademickim, na temat których każdy student mógł się wypowiedzieć i zabrać głos.


>>>Czytaj również: [SAMORZĄD UO] Szkolenia, Opłaty, Stypendia, Wydłużanie Sesji - Ostatnia kadencja SSUO - Zobacz jakie wprowadzają zmiany<<<

MK: Co wynotowywali?

KC: Jeśli chodzi o jakość kształcenia to głównie wskazywali brak praktycznych działań w obrębie zajęć dydaktycznych. Jeśli chodzi o Samorząd to pozytywnym było to, że mamy wysoką rozpoznawalność wśród studentów, wielu nas zna, widzi nasze działania, ale niewielu wie np. z jakimi problemami mogą się do nas zwracać. Stąd nasza inicjatywa reaktywacji KOMISJI PRAWNEJ i popularyzacja ich działań – tak, by studenci wiedzieli, że w kwestiach wątpliwości natury prawnej będą mogli się do nas zgłosić. Już mamy za sobą kilkanaście interwencji i opinii, które w dużej mierze dotyczą kwestii płatności drugiego kierunku.

MK: Jak działać będzie taka komisja?

Już działa. Na naszej stronie są informacje, proponujemy dyżury w samorządzie, jest kontakt mailowy i można się śmiało zgłaszać. W przyszłości planujemy dyżury na H-P. Na Wydziale Ekonomicznym zorganizowaliśmy już spotkania, gdzie studenci mogli przyjść i wypowiedzieć się na temat tego, co na ich wydziale im się nie podoba. Tak, że podejmujemy pewne działania i uczymy się na podstawie tego, co studenci wynotowali w ankietach.

 

Więcej opinii w temacie Uniwersytetu Opolskiego znajdziesz na profilu Twitterowym autora:


Wyświetlenia: 1683
Proponowane artykuły