Wolne-dziennikarstwo.pl - ZUI I SOCJOMANIA INTERNETOWA W NAJWIĘKSZYM SKRÓCIE
wolne dziennikarstwo


Ostatnimi czasy popularnością cieszą się serwisy społecznościowe typu : „Questions and Answers”. W ramach tego typu portali, użytkownicy mogą zadawać innym osobom pytania (oficjalnie lub anonimowo) i vice versa. Można bezpardonowo mieszać inne osoby z błotem, lub wyznawać im uczucia, których poza siecią nie jesteśmy w stanie wyrazić. Problemem , który pojawia się przy korzystaniu z tego typu stron jest: brak pewności siebie w życiu realnym i zwykle brak tematyki do rozmów. Jest to tzw. Socjomania internetowa.

 

Profesor Andrzej Jakubik zdefiniował w pewnym sensie nadmierne użytkowanie internetu jako : ZUI (Zespół Uzależnienia od Internetu). Obecnie nie doszukałem się konkretnych statystyk, które by pokazywały ile % ludzi (w szczególności młodych) jest uzależnionych od cyberświata. Jednak wystarczy zalogować się wieczorem na facebooka i zobaczyć ile osób jest online (a ile z tego prosi o pytania w serwisach typu „Question and Answers”.) Oczywiście poza portalami społecznościowymi możemy mówić o uzależnieniu od gier komputerowych. Cały myk stworzenia takiej gry polega na tym, aby rozwijanie się w wirtualnym świecie było możliwe, jedynie poprzez długie godziny spędzone na wbijaniu kolejnego levelu. Zapracowani rodzice traktują komputer jako niańkę dla dziecka, a kupowanie kolejnych gier komputerowych, lub leveli jako najlepszy z możliwych prezentów na święta dla swojej pociechy. Jeżeli myślicie, że siedzenie przed monitorem po 10 godzin i więcej nie wywiera wpływu na wasz mózg to jesteście w olbrzymim błędzie. 

W czerwcu Anno Domini 2010 serwis naukowy PLoS ONE opublikował bardzo szczegółowy opis badań, jakie neurobiolodzy z Chin i USA przeprowadzili na młodzieży uzależnionej od Sieci. Otóż podzielono ludzi na dwie grupy:

- 18 studentów ze stwierdzonym uzależnieniem od gier komputerowych (osoby te spędzały na graniu w MMO po ok. 10 godzin dziennie, 6 dni w tygodniu)

- 18 studentów, którzy korzystali z sieci w czasie < 2 h / dobę.

Ich kora mózgowa była skanowana najnowocześniejszym istniejącym systemem. Głównie obszar odpowiedzialny za przetwarzanie pamięci, emocji, mowy, sterowanie ruchem itd. Następnie skany te odtworzono w komputerze w postaci VBM (Voxel-Based Morphometry) –> jest to forma obrazu 3D w dobrej jakości.

Efekt?

Wszystkie osoby uzależnione od komputera posiadały mniejsze obszary mózgu, w tym kora prefrontalna, motoryczna, móżdżek. Różnice w rozmiarze wahały się w okolicach 10-20 %.  

Podsumowując: korzystanie z portali typu „Questions and Answers” zmniejsza u ludzi stopień komunikatywności w życiu realnym oraz niszczy ich relację z innymi osobami poza siecią. Uzależnienie od tego typu stron oraz gier komputerowych powoduje nieodwracalne zmiany w korze mózgowej człowieka. Każdy rodzic, który traktuje komputer jako świetny zamiennik niańki, powinien przeczytać ten artykuł oraz inne teksty o tej tematyce, poparte badaniami naukowymi.

                                                                                                                     

 

Wyświetlenia: 1445
Proponowane artykuły