Wolne-dziennikarstwo.pl - „Extended Play” Statik Selektah
wolne dziennikarstwo


Statik Selektah jest DJ’em, którego nie trzeba przedstawiać zagorzałym fanom rapu. Producent z Massachusetts nagrywał z największymi nazwiskami amerykańskiego przemysłu hip-hop. W swoim dorobku ma numery z członkami Wu-Tangu Clan, Evidence’m, Sean Price’m czy młodymi wilkami pokroju Joego Bada$$’a i jego kumpli ze stajni „Pro Era”. Aktywny na scenie od 95 roku, wciąż głodny progresu i tworzenia kolejnych projektów. Najlepszym tego dowodem jest najnowszy (piąty) solowy album pt. „Extended Play”, wydany w czerwcu bierzącego roku.

Projekt rozpoczyna się prawdziwą ucztą dla każdego fana rapu ze wschodniego wybrzeża.  W numerze „Birds Eye View” Statik zaskakuje świetnym rozśpiewanym bitem wzbogaconym o flow Reakwona, Joego Bada$$’a i Black Thought (The Roots), który kompletnie zniszczył utwór wraz z albumem. Flow rapera z „The Roots” siedział mi w głowie przez cały czas trwania projektu i - jak dla mnie – zdeklasował resztę materiału. Black Thought idealnie wpasował się w klimat utworu używając agresywnego flow, którym bawi się przez całą zwrotkę. Pomimo lat doświadczenia brzmi świeżo i drapieżnie, a rymy płyną po bicie bez najmniejszego oporu.

I am the living definition of improving the groove
I use the same tools to shoot that Kubrick used
Take your hero to the river, give them two b-rick shoes
Who lose? If you really ain't nobody till somebody love you
I say you ain't nobody til they speaking highly of you

Statik zebrał na “Extended Play” tyle ciekawych wykonawców, że ciężko jest zwrócić uwagę na jego podkłady, które stają się doskonałym tłem dla Talib’a Kweli, Evidence’a, czy Bun B. Ilość dobrych raperów sprawia, że zamiast samotnych perełek otrzymujemy bardzo kompletny album pełen solidnego rapu, od początku do końca zaskakujący kolejnymi ciekawymi wykonawcami.Klimat projektu balansuje pomiędzy brzmieniem lat 90’ i brudnym undergroundem, wszystko  jest mocno doprawione klimatem wschodniego wybrzeża. Statik Selektah bardzo dobrze rozłożył kawałki na albumie zostawiając odrobinę cieplejsze brzmienia na koniec i sprawiając, że projekt z każdym kolejnym numerem staje się coraz mniej mroczny.

„Extended Play” to bez wątpienia jeden z najlepszych albumów wydanych w 2013 roku, przemyślany i dobrze zrealizowany projekt znakomitego DJ’a, który pomimo młodego wieku zjadł zęby na tym gatunku. Kolejny znak na niebie, że hip-hop nie umarł i ma się całkiem dobrze. 

Wyświetlenia: 2391
Proponowane artykuły