Wolne-dziennikarstwo.pl - Świąteczne Oppeln
wolne dziennikarstwo


Kiedy święta coraz bliżej, a Opole rozświetliły świąteczne neony (niezmienne od kilku lat), warto przypomnieć sobie jak nasze miasto wyglądało w tym czasie na początku XX wieku. Gdzie mieszkańcy spędzali czas w trakcie świąt i gdzie kupowali dla siebie prezenty? Jakie atrakcje szykowano dla opolan?

 

Oferta spędzenia świątecznego czasu w Oppeln była bogata, biorąc pod uwagę ilu mieszkańców wówczas liczyło miasto. Chyba najważniejszym miejscem był Staw Zamkowy u podnóża Zamku Piastowskiego. To tutaj Towarzystwo Łyżwiarskie organizowało ślizgawkę. Staw ten był także miejscem zawodów w łyżwiarstwie figurowym. W 1934 roku odbyły się tu mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Zawody te wygrała Maxie Herber, mistrzyni olimpijska z 1936 roku. W Domku Lodowym każdy chętny mógł wypożyczyć dla siebie łyżwy. Kilkadziesiąt metrów dalej, na terenie parku zamkowego urządzono drugie, mniej profesjonalne lodowisko. Jego fundatorem był Paul Preschkowitz, właściciel fabryki zajmującej się produkcją m.in. cygar. Wstęp na ślizgawkę był płatny – dorośli 15 fenigów, dzieci - 10. Zimowy czas można było spędzić także w pobliskim Winowie na terenie rekreacyjnym – „Wzgórze Księżnej Luizy”. Oprócz zlokalizowanej na szczycie wzgórza willi z tarasem widokowym znajdował się tam przede wszystkim jedyny w okolicy tor saneczkowy! Nie trzeba wspominać jak wielką był on atrakcją szczególnie dla dzieci. Oprócz tego, wzgórze pełne było romantycznych ścieżek, oczek wodnych i altan, które przyciągały także zimową porą. Właścicielami tej posiadłości była i jest rodzina Pietrzyk – dawni współwłaściciele wyspy Bolko. W restauracji „Eiskeller” znajdującej się na opolskiej Pasiece okres przed świętami Bożego Narodzenia także obfitował w liczne atrakcja dla gości. I tak w 1900 roku odbył się tam pokaz pierwszej, oświetlonej elektrycznie choinki.Ratusz zimą 1898 roku. Źródło: fotopolska.eu

 

Wiemy już gdzie mieszkańcy Oppeln relaksowali się po świątecznych porządkach, ale gdzie można było kupić podarunek dla najbliższych? Sklepów w Opolu była cała masa! Dzieci, które bardzo oczekiwały pierwszej gwiazdki, najczęściej były obdarowywane prezentami zakupionymi w sklepie Emila Schreiera, gdzie absolutnym hitem były wózki dla lalek i sanki. Prezenty można był zakupić także u Paula Hoffmanna, który posiadał bogaty wybór miniaturowych pistoletów i innych chłopięcych zabawek. Wśród kupujących sporym zainteresowaniem cieszyły się także zwierzątka, w tym kanarki. Dorośli do wyboru mieli m.in. eleganckie papierosy, cygara i cygaretki, które oferował sklep Carla Lichhorna. Innym prezentem dla panów mógł być zegarek lub ekskluzywna męska biżuteria, która dostępna była u  Alberta Sowade’a. Panie z kolei cieszył prezent zakupiony w butiku Berty Dienstfertig, gdzie znajdowały się wyjątkowo eleganckie kapelusze, będące obiektem pożądania niejednej opolanki.


Zamek Piastowski i park zamkowy w 1901 roku. Źródło: fotopolska.eu

 

Prezenty to jednak nie koniec świątecznych przygotowań. W każdym domu musiała znaleźć się choinka przyozdobiona gustownymi dekoracjami. Bożonarodzeniowe drzewka sprzedawane były m.in. na dzisiejszym placu J. Piłsudskiego. Po ozdoby udawano się do sklepu Adolfa Jungmanna na dzisiejszej ulicy Budowlanych lub do sklepu Johanna Wieczorka przy Rynku. Panie, które nie czuły się pewnie w pieczeniu ciast, mogły zakupić słodkości w cukierni Malkomessa. Znajdowała się ona w pięknie zdobionej kamienicy przy dzisiejszej Książąt Opolskich. Jakie jeszcze atrakcje czekały na opolan? Wyjątkowe było na pewno… solarium! Już w 1909 roku w naszym mieście oferowało swoim klientom kąpiele słoneczne.

Domek Lodowy przy Stawku Zamkowym w trakcie zimy 1913 roku. Źródło: fotopolska.eu


A co dziś pozostało z atmosfery tamtych lat? Większość z nas z utęsknieniem czeka grudnia, by znów poczuć magię świąt. Dziś jednak nie ukrywa się ona w ślizgawce na stawku, czy chwilach spędzonych na wzgórzach Winowa. Dziś tkwi ona w kolejny raz oglądanych przygodach Kevina i skromnie oświetlonym, wymarłym deptaku w centrum naszego miasta. 

Statki na zamarzniętej Młynówce około 1930 roku. Źródło: fotopolska.eu


Wyświetlenia: 1609
Proponowane artykuły
obrazek

Opole

Opole z Sercem

9.12.2013

Gdzie na obiad?

Opole z Sercem

W dzisiejszym Opolu, wśród lokali gastronomicznych, znajdziemy zarówno ekskluzywne restauracje, jak i podejrzane spelunki. Zupełnie tak samo, jak w dawnym Oppeln, gdzie nie brakowało