Wolne-dziennikarstwo.pl - Nowy naczelny, nowe wyzwania
wolne dziennikarstwo


Niesamowity projekt, jakim jest studencki portal Wolne-Dziennikarstwo.pl, który od 2 lat porusza ważne dla opolskich studentów sprawy, komentuje bieżące wydarzenie polityczne, kulturalne czy muzyczne, wkracza w kolejną fazę swojego rozwoju. Fazę, którą koordynował będzie od teraz nowy redaktor naczelny – Tomasz Bojnicki.

 

Witam serdecznie wszystkich czytelników!

Ponad dwa lata temu w pewien chłodny lutowy wieczór, przychodząc na pierwsze spotkanie, które odbyło się w sali „Oleńka” w DS. „Kmicic”, nie wiedziałem, czego się po nim spodziewać. Wtedy inicjator projektu i redaktor naczelny, Michał Kosel, zaprosił grupkę studentów i osób związanych z UO do współtworzenia nowego projektu, który kiełkował od jakiegoś czasu w jego głowie. Na spotkaniu były osoby, które nie udzielały się aktywnie w  pozostałych opolskich mediach studenckich, ale został dostrzeżony w nich pewien potencjał.

Zaprezentowana przez Michała idea przedstawiała się ciekawie, aczkolwiek wiele osób zaproszonych, wtedy chyba nie do końca, zdawało sobie sprawę, jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce. Wolne-Dziennikarstwo.pl miało być platformą zrzeszającą studentów, wykładowców i osoby związane z Opolem, które miały zajmować się komentowaniem i opisywaniem wydarzeń z regionu. Głównie wydarzeń ważnych dla studentów, ale również miejscem, które mogło przyciągnąć uwagę innych użytkowników Internetu. Miejscem, gdzie moglibyśmy pokazać siebie, swoje pomysły w nowy i interesujący dla odbiorców sposób.

Czuję się wyjątkowo związany z Wolnym–Dziennikarstwem, portalem, który pozwolił mi poszerzyć horyzonty myślowe oraz zdystansować się do wielu aspektów otaczającej rzeczywistości. I tak od studenta niezaangażowanego stałem się bardziej aktywną osobą, bacznie obserwującą studenckie (i nie tylko) Opole, a także coraz bardziej krytycznie spoglądający na ogólnopolskie  media i politykę krajową oraz międzynarodową. Godziny rozmów na kolegiach redakcyjnych, przeczytane artykuły, żywiołowe spory i dyskusje, a także wrodzona ciekawość świata oraz jego wnikliwa obserwacja i analiza przyczyniły się do większej świadomości otaczającej rzeczywistości i samorozwoju oraz pozwoliły zdobyć wartościowe doświadczenie, które w przyszłości może okazać się nie do przecenienia. Zaczynając od artykułów historycznych, poprzez analizę mediów, aż po komentarze polityczne, dotarłem właśnie do tego miejsca, pisząc już do Was jako redaktor naczelny.

To wszystko zawdzięczam właśnie temu portalowi i ludziom, którzy przez te dwa lata go współtworzyli, a przede wszystkim odchodzącemu naczelnemu - Michałowi Koselowi. Oczywiście, wielokrotnie się ze sobą nie zgadzaliśmy (kilkukrotnie dochodziło do sprzeczek), mieliśmy różne spojrzenie dziennikarskie na prezentowane tematy, ale tak naprawdę pozwoliło nam to tylko umocnić samych siebie oraz całą redakcję Wolnego - Dziennikarstwa, stworzoną i działającą dla studentów i wszystkich czytelników tego portalu. Również wizyty w redakcji TVP, TV Republika, redakcji tygodnika „Do Rzeczy” czy długie rozmowy po gali „Mediatory” z Cezarym Gmyzem czy Michałem Krzymowskim i innymi doświadczonymi dziennikarzami były bardzo przydatne. Wszystko to miało miejsce dzięki działalności w Wolnym-Dziennikarstwie.pl.

Droga, która została obrana w 2012 roku, ewoluowała z każdym miesiącem i  uważam,  że w ostatnim okresie ustabilizowaliśmy kierunek swojej działalności, który jako nowy naczelny postanowiłem kontynuować. Skupienie uwagi na sprawach akademickich, więcej blogów prowadzonych przez studentów z UO, a także nawiązanie współpracy ze studentami i wykładowcami z Politechniki Opolskiej (którzy również tworzą studencką społeczność Opola), to cele na najbliższe miesiące. Ważnym aspektem jest również wspieranie studenckich inicjatyw, ich promowanie i nagłaśnianie. Zwłaszcza tych inicjatyw, którym przyświecają idee godne pochwały. Chcielibyśmy aktywizować również studentów, którzy na co dzień często obojętnie odnoszą się do spraw ich bezpośrednio dotyczących. Lekceważą i ignorują je: „bo szkoda czasu”, „bo się nie chce” czy też „po co sobie robić kłopoty”. A przecież zarówno władze uniwersytetu, jak i studenckie media oraz aktywiści są tutaj dla WAS - studentów Uniwersytet Opolskiego czy Politechniki Opolskiej. Nie zapominajcie o tym.

Wzbogacony doświadczeniem i wspierany nowymi pomysłami, pełen zapału i energii postaram się tchnąć redakcję nowego ducha i zmobilizować do jeszcze bardziej zintensyfikowanego działania, przywiązując większą uwagę do spraw studenckich i akademickich.

Trzymajcie kciuki - pozdrawiam i życzę miłego czasu spędzonego z portalem Wolne-Dziennikarstwo.pl.

 

Redaktor Naczelny

portalu Wolne-Dziennikarstwo.pl

Tomasz Bojnicki

 

Wyświetlenia: 1350
Proponowane artykuły