Wolne-dziennikarstwo.pl - ‘Chcemy pobudzić ducha przedsiębiorczości wśród studentów’- wywiad z Karoliną Sykułą, główną koordynatorką Festiwal BOSS Opole
wolne dziennikarstwo


Edyta Pazura i Jerzy Brzęczek jako główni goście festiwalu; szkolenie z zakresu HR, businessu i PR oraz rozwijanie przedsiębiorczości wśród studentów - o tym rozmawiałem z Przewodniczącą Opolskiego SF BCC oraz główną koordynatorką Festiwal BOSS Opole – Karoliną SykułąTomasz Bojnicki: Czym jest inicjatywa Studenckie Forum Business Centre Club?

Karolina Sykuła: Jest to ogólnopolska organizacja studencka o charakterze non-profit, która zrzesza przyszłych przedsiębiorców, biznesmenów, osoby bardzo ambitne i zaangażowane w życie studenckie, które nie tylko studiują, ale chcą również aktywnie działać. W Opolu działamy od miesiąca, ale robimy to prężnie i w tym momencie możemy już pochwalić się pewnymi sukcesami. Jednym z nich jest to, iż podczas Festiwalu BOSS Opole będziemy gościć takie osobistości jak Edyta Pazura oraz Jerzy Brzęczek.

TB: Jakie są główne zadania i cele waszej organizacji?

KS: Tworzymy różne projekty. Kluczowym jest niewątpliwie „Festiwal BOSS”, jak również, takie jak „Business Junior”, „Przedsiębiorcza Kobieta” czy „Najlepsze zajęcia z przedsiębiorczości”. Wracając do Festiwalu Boss: organizujemy panele szkoleniowe, których głównym celem jest zgłębienie wiedzy biznesowo-edukacyjnej studentów. Przede wszystkim studentów, bo Festiwal BOSS jest skierowany głównie do nich. 

TB: Już 8 kwietnia ruszacie ze wspomnianym wcześniej Festiwal BOSS Opole.

KS:  Tak, zaczynamy we wtorek (tj. 8.04) i pierwszym prelegentem będzie Edyta Pazura  w około godzinnym wykładzie pt. „Prowadzenie działalności medialnej”.  Następnym z prelegentów będzie wiceprezes Grupy Azoty i Prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Sabina Nowosielska. Pojawi się również przedstawiciel Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Dastin Wawrzyniak.

Środa zaczyna się od wykładu pana Radiměřský’ego, właściciela portalu Czeski.pl, po którym odbędzie się krótki kurs z języka czeskiego. Tego dnia wystąpi również przedstawiciel Opolu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Z kolei w czwartek występować będzie Jerzy Brzęczek, łącząc zagadnienia związane z prowadzeniem własnego biznesu oraz sportu. Pojawi się również wiele innych znakomitych osobistości – Rafał Jaros, Ewa Stelmach oraz osoby znane ze świata businessowego, HR i coaching’u. Generalnie skupiliśmy się na praktykach – pojawią się również wykładowcy akademiccy, ale nasze zadanie jest takie, aby zapraszać praktyków.

TB: Ilu chętnych zgłosiło się do udziału w Festiwal BOSS Opole?

KS: Zapisało się ponad 2 500 osób. Jak widać Festiwal cieszy się sporym zainteresowaniem wśród opolskich studentów. Po zakończeniu szkoleń w ciągu 2 tygodni każdy z uczestników otrzyma odpowiedni certyfikat, zaświadczający udział w tym wydarzeniu.

TB: Jakie są wasze plany na najbliższe miesiące?

KS: Chcielibyśmy stworzyć zalążek „Business Junior”, który jest następnym, szalenie ważnym projektem Studenckiego Forum Business Centre Club. Również projekty związane z Business Centre Club czyli największą organizacją przedsiębiorców w Polsce. Pragniemy współpracować z Lożą Opolską, tworząc różne projekty. Ponadto, zaprezentujemy dodatkowe, własne inicjatywy, o których już wkrótce będziemy mówić.

TB: W jaki sposób wasze działania mają wpłynąć na studentów? Częstym zjawiskiem jest postawa niektórych studentów, którzy „prześlizgują się” na studiach, żeby tylko otrzymać „papier”, a później pojawia się wielkie rozczarowanie, że nie potrafią znaleźć pracy. Zamiast wcześniej zacząć działać aktywnie w wielu organizacjach, rozwijać się dodatkowo poza uczelnią i próbować na rożne sposoby podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności, często narzekają, jednocześnie marnując czas.

KS: Przede wszystkim chcemy pobudzić ducha przedsiębiorczości wśród studentów. Studenci często zbierają papierki, a nie koncentrują się na tym, co jest istotne w tych szkoleniach. Papier jest istotny, ale najważniejsza jest wiedza wyniesiona z tych szkoleń. Niektórzy też zbierają dokumenty potrzebne do CV, jednak najważniejsze jest to, żeby zdobywać nowe umiejętności. Współpracujemy z UO czy Wyższą Szkoła Bankową, ale nie ograniczamy się tylko do nich. W związku z tym jesteśmy otwarci na współpracę.

TB: Dziękuję za rozmowę i życzę  powodzenia w dalszej działalności.

KS : Również dziękuję za rozmowę. 

 


Wyświetlenia: 2277
Proponowane artykuły