Wolne-dziennikarstwo.pl - Konkursy, w których prędzej zobaczycie GODOTA niż wygraną
wolne dziennikarstwo


Naiwność ludzka, to taka marchewka na końcu kijka dla osiołka. Do samego końca ludzie ślepo wierzą, że dostaną to czego chcą. Stąd internetowi oszuści mają spore pole do popisu. Fałszywe facebook’owe konkursy mnożą się i mnożą. Już nie mówiąc o konkursach zamieszczanych w czasopismach i stacjach radiowych (chociaż tych ostatnich jeszcze nikt dokładniej nie „prześwietlił”).


Już od jakiegoś czasu siedzę w konkursach internetowych i wiem, że z reguły chodzi o wyciągnięcie prywatnych danych od osób w nich uczęszczających. Nie mówię o tym, że wszyscy są źli, że każdy chce coś wyciągnąć. Czasem nagrody faktycznie są przyznawane, pytanie tylko po co? Po jaką cholerę rozdawać komuś swój towar, pieniądze? Firmy organizują takie konkursy głównie po to, żeby zrobić sobie reklamę. W telewizji taka reklama byłaby bardzo droga, a jak wiadomo każdy idzie po linii najmniejszego oporu. Powiedzmy, że ja mam firmę jeansów Patryk&Chodyniecki, jestem na rynku parę lat, ale moje jeansy jeszcze nie miały lepszej reklamy. Co robię? Organizuję konkurs, w którym do rozdania mam powiedzmy trzy pary jeansów. Tematyka jest obojętna! „Napisz komentarz”, „zrób zdjęcie jak chodzi w jeansach po wodzie”, „nagraj film i pokaż jak wyglądałaby twoja radość z wygranej pary jeansów” itd. Taki konkurs powinien posiadać regulamin. Przeczytałem dosyć sporo regulaminów różnych firm i podstawowymi informacjami powinny być:

- kto może wziąć udział w konkursie (osoba pełnoletnia bla,bla…),

- jakie są warunki konkursu (co hiena musi zrobić, aby wygrać),

- jaki jest termin konkursu (tego nie muszę tłumaczyć),

- do kiedy zostaną podane wyniki (na to bardzo uczulam, bo przerabiałem już konkursy, gdzie ta informacja nie była podana i już od ponad pół roku po zakończeniu konkursu, uczestnicy dostali
„figę z makiem” ),

- podstawowe dane firmy (często zawarty kapitał, który posiada oraz właściciela - i na to proponuję też zwrócić uwagę, ponieważ spotkałem się z firmami, które mają kapitał wysokości 100 złotych! )

Więc jasne było, że ten konkurs służy tylko wyłudzeniu danych. Kiedyś spotkałem się z adresem firmy, która znajdowała się na ulicy CZEKOLADOWEJ. Coś mi nie pasowało, bo przypomniałem sobie
o Akademii Pana Kleksa, ale okazało się, że adres był faktycznie prawdziwy)
Ostatnio się obśmiałem jak mały kotek, bo masę moich znajomych „polowało” na „AirMaxy”.
Liczyli, że ktoś da im parę dobrych butów za darmo. Sprawdziłem stronkę, oczywiście zero regulaminu, zero danych kontaktowych. A teraz hit! Co trzeba było zrobić, żeby wygrać?

- udostępnić zdjęcie,
- polubić zdjęcie i skomentować je modelem buta oraz rozmiarem np.: (#107 45),
- polubić stronę Darmowe Airmax’y.
Wyniki 30 kwietnia (czekam z niecierpliwością).

Numerów butów od cholery, niektórzy byli na tyle naiwni, że spytali nawet, czy dany kolor mogą dostać (”Ja mam pytanie, czy my bedziemy mogli sobie wybrac kolor butów czy zostaną przydzielone one losowo”). W tym momencie parsknąłem…

WAŁKI NA WAŁKACH

Może się zdarzyć, że po wygranym konkursie przyjdzie do was e-mail. W nim zawarta będzie treść (gratulacje, chapeau bas, PROSIMY O DANE W CELU WYSYŁKI NAGRODY, PROSIMY O ZALICZKĘ, W CELU POKRYCIA KOSZTÓW TRANPORTU/WYSYŁKI). I teraz sprawa wygląda następująco: taki sposób robienia ludzi w konia, zwie się „oszustwem nigeryjskim”. Polega to po prostu na wyłudzeniu od was przelewu, a później taki delikwent znika jak dług publiczny po przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS! Oczywiście może wasze dane wykorzystać do robienia innych „wałków”. Jak się bronić? Czytać regulaminy i patrzeć na podstawowe informacje, które podałem w swoim artykule.
Każdy podejrzany konkurs należy dokładniej sprawdzić, a jeżeli jest w nim istotna luka. Zgłosić to
do moderatora strony, na której konkurs ten został zamieszczony. Podsumowując, idźcie z Bogiem i nie wracajcie…


Aktualizacja (godz.21.30): artykuł został opublikowany na stronie Wolne-Dziennikarstwo.pl o godz. 20.00, natomiast o 21.30 strona, na której znajdował się opisany tutaj konkurs, zostala usunięta. Gratuluję wygranych ;)

Wyświetlenia: 4028
Proponowane artykuły