Wolne-dziennikarstwo.pl - 'Wszystko co artysta wypluje jest sztuką' - subiektywnie o wystawie 'Długość cugli wyznacza średnicę areny'
wolne dziennikarstwo


Wydawać by się mogło, że współcześnie artyści wychodzą z założenia, że jeśli widzów nie zaszokują, ci nie zwrócą na nich uwagę. W świecie, w którym artystą może tytułować się każdy, a sztuką staje się wszystko bez względu na wartość estetyczną, trudno rozpoznać dzieła wartościowe. Sztuka współczesna jest niezrozumiała i często taka chce pozostać, gdy pod warstwą szokującej formy nie kryje się żaden głębszy sens. Dla przeciętnego zjadacza kulturalnego chleba sztuka współczesna bywa męcząca, czasem żenująca, a najczęściej nudna.


Granice sztuki przesunięte zostały już dawno. Już w 1917 Duchamp zaprezentował światu pisuar zatytułowany Fontanna. To w tamtym okresie Kurt Schwitters powiedział, że wszystko co artysta wypluje jest sztuką. Od czasu dadaizmu granica pojęcia 'sztuka' uległo dużym przemianom. Jednym z wyników poszukiwań nowej formy stał się performance, który jest głównym tematem wystawy „Długość cugli wyznacza średnicę areny” w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej.


Obok butelek Coca-Coli i dmuchanych części ciała zobaczyć można osobliwe drzewo pełne strzykawek, a także mężczyznę całującego swoje lustrzane odbicie. Wystawa nie epatuje przesadnie szokującą formą. Za nietypowymi przedstawieniami stoi chęć przekazania istotnych problemów współczesnego świata, które nie wybrzmiałyby w podobny sposób, gdyby przedstawić je w formie obrazu czy rysunku.

Wspominany już przeze mnie lustrzany pocałunek to praca Łukasza Prusa Niewiadomskiego - „Autorelacja”. Praca wzbudza w pierwszej chwili zażenowanie, co było pierwotnym zamysłem twórcy. Autor zwraca uwagę na to, że we współczesnym świecie człowiek musi godzić sprzeczne ze sobą cechy osobowości, które są narzucane przez społeczeństwo. Podkreślanie i wpajanie nam egoizmu prowadzi do konfliktu pomiędzy innymi wartościami, które są od nas wymagane.

Wystawie towarzyszą działania performatywne, które odbywają się w określonych dniach i godzinach. Warto wziąć w nich udział, bo jest to forma sztuki ulotnej i niepowtarzalnej. Wystawa czynna będzie jeszcze do 22 czerwca w budynku Galerii Sztuki Współczesnej na Placu Teatralnym.

Kłębek - performance reżyserowany, koncepcja i tekst: Anna-Maria Karczmarska

Wyświetlenia: 2151
Proponowane artykuły