Wolne-dziennikarstwo.pl - Gigant z Winchester
wolne dziennikarstwo


Nie jestem typem turysty. Nie lubię zwiedzać, kręcić się bez celu z aparatem i robić zdjęcia wszystkiemu, a właściwie niczemu. Ale... zrobiłam mały wyjątek...

… i odwiedziłam katedrę w Winchester.  Robi wrażenie – jest ogromna. Zbudowana została w dwóch stylach architektonicznych – anglosaskim i normańskim. Oba te style przenikają się tak, że właściwie nie widać, w których miejscach była rozbudowywana.

 

  Przy wejściu sympatyczna pani przewodnik spytała nas tylko, który język ulotki nas interesuje.- i  tyle- człowiek zwiedza  wszystko sam. W ulotce jest mapka (bo można się zgubić). Wszystkiego można dotknąć (wspominałam już o kulturze Anglików).

 Katedra robi olbrzymie wrażenie. W środku wygląda na jeszcze większą, niż w rzeczywistości , a to  wszystko za sprawa misternie dzierganego sklepienia. Jednak przy wejściu głównym nie widać wszystkiego – w oddali, za prezbiterium, znajduje się cały gros maleńkich kapliczek. To miejsce zdaje się nie mieć końca! 

 Oczywiście, są też podziemia – niestety nie można tam przejść dalej niż na odległość około 50 m od wejścia. Stoi tam figura, która wcale nie pasuje do reszty rzeźb w katedrze.

 

Po zwiedzaniu można spokojnie odpocząć w cieniu drzew, napić się kawy i podziwiać piękny krajobraz miasteczka Winchester, a później-  denerwować się w samochodzie, gdyż wyjechać z centrum tego miasta to nie lada sztuka ;)

Wyświetlenia: 2056
Proponowane artykuły
obrazek

Kultura

Ola Obacz

17.5.2012

Wolność w spokoju

Ola Obacz

Gdy mam więcej wolnego czasu, lubię przejść się do brzeskiego Parku Wolności im. Juliusa Peppela, dawnego burmistrza Brzegu. Nazwę wolnego zyskał nie bez przyczyny – park przechodzi w la

obrazek

Kultura

Ola Obacz

10.5.2012

Nie takie zwykłe kamyczki

Ola Obacz

Stonehenge. Kamienie ułożone w specyficzny sposób, a właściwie cały kompleks złożony z wałów i kamieni w centralnym punkcie. Prawdopodobnie związane są one z kultem słońca, a